Ustájení koně 2

3. prosince 2008 v 18:29 | Petra |  Vybavení pro koně a jezdce

Způsoby ustájení koní

Koně můžete chovat ve výběu, ve stáji, nebo částečně venku a částečně uvnitř. Péče o ustájeného koně je náročná a vyžaduje mnoho času. Také je finančně náročnější než chov koně ve výběhu, ale je pohodlnější. Ve výběhu chování koně vyžadují méně péče, ale jejich příprava k ježdění trvá déle. Řada lidí se domnívá, že ideální je ustájit koně v zimě v noci a v létě ve dne a po zbytek doby ponechat ve výběhu.

Zimní výběh

V zimě může být výběh rozbahněný, takže kůň je většinu času mokrý a zablácený. To je špatné pro šlachy a kopyta. Ale ve výběhu chování koně jsou méně náchylní ke kašli a dýchacím problémům než koně ustájení.

Příprava na vyjížďku

Ustájeného koně je snadné připravit na vyjížďku. Ale dřív než vyjedete s koněm chovaným ve výběhu, musíte za ním ven, chytit ho a pak ho vyčistit, abyste ho mohli nachystat.

Chytání koně

Někteří koně se obtížně chytají a někteří se mohou snažit utéct, jakmile je chytíte. Vodítko může bát nebezpečné, takže se ho snažte nepustit z rukou. Neposlušného koně je lepší vodit na uzdečce než na ohlávce.

Odstraňování bláta a nečistot

Ustájený kůň potřebuje před projížďkou vykartáčovat, aby dobře vypadal. Tomu se říká quartering. U volně chovaného koně musíte odstranit veškeré bláto, které se mu zachytí v srsti. Zvláště důležité je odstranění nečistot v místě sedla a uzdečky, neboť hrozí nebezbečí otlaků.

Pravidelné krmení

Jsou-li koně chovaní ve stáji, vyžadují krmení v pravidelných časech. Ať jsou krmení koncentráty, či nikoliv, musíte jim několikrát denně dát čerstvé seno, které představuje objemové krmivo, jež by jim v přírodě zajistila pastva.

Kydání hnoje

Chováte-li koně ve stáji, musíte ji alespoň jednou denně řádně vyčistit a pravidelně odstraňovat trus. To zabere mnoho času a je značně namáhavé.

Nošení vody do výběhu

Není-li ve výběhu korýtko, které se automaticky plní, musíte tam denně nosit vodu. V teplém počasí nebo je-li koní víc, to znamená chodit neustále sem a tam s kbelíky.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaké plemeno(z napsaných) máte nejraději

Anglický plnokrevník 26.3% (20)
Švédský teplokrevník 11.8% (9)
Fríský kůň 22.4% (17)
Halfing 18.4% (14)
Americký klusák 10.5% (8)
Anglický ponny 10.5% (8)

Komentáře

1 Hanullka-www.jb-love.blog.cz Hanullka-www.jb-love.blog.cz | E-mail | Web | 3. prosince 2008 v 18:35 | Reagovat

http://smudlin.blog.cz/0812/1-kolo

Ahoj..Prepáč že ťa vyrušujem ale mám na teba prosbu...Zahlasuj pls za WWW.JB-LOVE.BLOG.CZ v SONB... dakujeeem.....

www.jb-love.blog.cz

http://smudlin.blog.cz/0812/1-kolo

Neber to ako reklamu...Ďakujeeem....moooc

2 Petra a Terka  (pirátky) - SBéčko - které tě mocinky lowuje : * Petra a Terka (pirátky) - SBéčko - které tě mocinky lowuje : * | Web | 4. prosince 2008 v 20:35 | Reagovat

jj dobře...Terka jela na 1 den do Německa...a ty?

3 Petra a Terka  (pirátky) - SBéčko - které tě mocinky lowuje : * Petra a Terka (pirátky) - SBéčko - které tě mocinky lowuje : * | Web | 6. prosince 2008 v 13:04 | Reagovat

hezů obrázek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama