Pocity a jejich vyjadřování 1

24. října 2008 v 19:42 |  Psychologie koní
Pocity

A

Jejich

VyjadřováníTak jako i jiná zvířata je kůň ve volné přírodě vystaven mnoha nebezpečím. Kůň patří ke zvířatům, která se brání útěkem, a instinkt velící k útěku určuje jeho chování. Proto si při jízdě dobře všímejte reakcí svého koně. Pocity velkou měrou ovlivňují chování člověka i zvířete. Kůň z chování člověka jasně vytuší, jak na tom je. A jezdec zase musí umět správně zacházet s chováním koně podníceným nejrůznějšími pocity.
Prožívají zvířata vůbec pocity? Jezdec, který mluví o "pocitech" svého koně, často narazí na nepochopení ostatních. Jen málokdo si dokáže představit, že zvířata mají také city. Tato vlastnost se většinou připisuje pouze lidem. Ale koně i většina ostatních savců pocity rozhodně mají a ty - stejně jako u lidí - ovlivňují samozřejmě jejich chování. Proto pozorně sledujte, jak váš kůň reaguje na rozmanité situace. Vadí mu či nevadí?

Silné pocity
Několik základních pocitů mají koně a lidé společných: radost a smutek, zvědavost a odpor, hněv a strach. Tyto pocity jsou kladné nebo záporné a vyvolají buď důvěru, nebo odpor. Kůň si každý zážitek spojuje s nějakým pocitem. Pokud je ten pocit kladný, vryje se mu do paměti jako příjemný. Jestli je ale nepříjemný, bude kůň na zážitek vzpomínat ve zlém a podobným situacím se bude vyhýbat. Jestliže ho budeme nutit aby zopakoval něco, na co má nepříjemnou vzpomínku, bude pravděpodobně cítit strach a nejspíš odmítne poslechnout.


Víte, že...? ... hříbě je velmi silně ovlivňované matčinými pocity? Každý nový zážitek si hříbě spojuje s pocitem, který mu matka zprostředkovává. Tak se učí vhodně reagovat v nejrůznějších situacích.

Vnímavá zvířata
Slovem empatie neboli vcítění se označuje porozumění pocitům druhých. Koně snadno dokáží vycítit emocionální hnutí druhých a přizpůsobit mu své chování. Pocity je možné přenášet a přejímat. Kůň, který je neklidný, přenáší svůj strach na zbytek stáda. Pokud jde o pocity jiných zvířat a lidí, jsou na ně koně velice citliví. Velmi intenzivně vnímají každou změnu v chování člověka.
Kladné pocity při drezůře Všichni významní jezdci dnes zdůrazňují, jak velice je důležité podněcovat kladně paměť koně. I drezurní lekce by se měly pojit s příjemnými zážitky. Odměna v pravou chvíli nebo chvilka oddychu po vydařeném cvičení mají mimořádný kladný účinek. Každý trest a každé zlé slovo v koni zanechává negativní vzpomínky. Snažte se proto na koně působit především vlídným slovem, pochvalou a odměnou. Budete potom určitě většími kamarády a budete spolu lépe vycházet. Navíc pro něj učení nebude "mučení", ale vítané zpestření pracovního dne.

Porozumění a schopnost vcítit se
Kůň vždy jedná na základě svých vrozených vzorců chování nebo vštípených reflexů. Proto například kůň, který musí několik minut provádět náročná cvičení, bude reagovat rozrušením. Cvičení, která vyvolávají podobné pocity a chování, by se proto měla provádět jen velmi krátce. K dobré spolupráci je koně možné vychovat jedině klidem, důsledností a neustálým dohledem. Nejdůležitějšími předpoklady k tomu jsou porozumění a schopnost vcítit Chování které mluví Chování které mluví Dokázat


správně "číst" chování koní je obzvlášť obtížný úkol. Úspěšně ho zvládne jen ten, kdo se svěřenému zvířeti opravdu intenzivně věnuje, důkladně ho pozoruje při práci a při odpočinku a učí se mu rozumět.

Výmluvná znamení
Různí koně se projevují různými způsoby chování, které je třeba si umět správně vykládat. Vyjadřují se výrazem tváře, hlasem a také držením těla. Dozadu sklopené uši a mrskání vysoko zdviženým ocasem znamenají u koně strach a rozčilení. Časem se chování svého koně naučíte vykládat a správně na ně reagovat. se.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Raduška Raduška | 24. října 2008 v 22:06 | Reagovat

Ahoj ty už sem zas tady tak se na mě přprav joooo :) ... .

2 Petra adminka Petra adminka | 25. října 2008 v 15:56 | Reagovat

už se bojim

3 terr-y terr-y | 17. dubna 2011 v 19:48 | Reagovat

mohla bys změnit barvu písma?? nejde to přečíst :-D

4 beana beana | 25. května 2013 v 7:08 | Reagovat

OMG!!tohle číst nebudu,změň barvu písma :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama