Andaluský kůň

28. října 2008 v 11:44 |  Plemena koní

Andaluský Kůň

Na vývoji moderních plemen koní mají najvýznamější podíl arab a berber. Vynecháme-li plnokrevníka, jehož historie sahá do minulosti pouhých dvě stě let, objevuje se třetí, skutečná šedá eminence koňského rodu. Je to andaluský kůň, po staletí számí spíš jako španělský.
Původ: Středisky chovu koní ve starém Španělsku byly slunné Jerez de la Frontera, Cordoba a Sevilla. V těchto městech žili kartuziánští mniši, kteří oddaně střežli čistotu plemene. Ovšem původ tohoto koně sahá mnohem dál do minulosti a je nejasný. Divocí koně určitě v některých částech španělska žili, ale byli to patrně koně západního typu. Ve starověku nepochybně došlo k dovozu koní z východu Kartaginci, Řeky i Římany a snad i jinými. V době muslimské okupace Iberského poloostrova, mezi lety 711 a 1492 byli původní koně patrně typu sorraia kříženi s koňmi, na nichž jezdila většina nájezdníků - se severoafrickými bebery - a tak asi vznikl andaluský kůň. Andaluský kůň měl mimořádn´ý podíl na vzniku impozantního kladrubského koně, který byl nazýván Equus bohemicus (český kůň).
Chod: Chod je hrdý a vznosný, krok okázalý, rytmický, klus vysoký a výbušný, houpavý cval hladký a nápadný. Přirozená rovnováha, živost a oheň spolu s okázalými chody a učenlivou povahou předurčují toto plemeno pro vysokou školu.
Síla a vytrvalost: Ve hřbetě krátký andalusan mívá často strmou záď a nízko nasazený ocas. Není rychlý, ale neobyčejně silný a vytrvalý.
TĚLO
Hlava: Úhledná hlava mívá často lehký klabonos a řadu znaků, za něž vděčí beberskému koni. Vyhlíží velmi poutavě.
Zbarvení: Obvykle jsou to hnědáci nebo bělouši různých typů. Typické je velmi nápadné morušové zbarvení. Starší španělští koně byli skvrnití nebo strakatí. Zbarvení amerických koní typu appaloosa a pinto je dědictvým po koních dovezených konkvistadory v šesnáctém století.
Záď: Síla stehen a uspořádání kloubů zadních noh činí andaluského koně mimořádně vhodným pro náročný výcvik pro arénu.
Ocas:

Typický pro andaluského koně je dlouhý, bohatý a trvale zvlněný ohon a hříva, která vypadá až nepřirozeně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veverák Veverák | 29. října 2008 v 20:32 | Reagovat

Ahoj já sem tady dlouho nebyl-a co ? Vydíš moje jméno prvně říkáš si kdo to asi je viď ale já tě znám a moc dobře Svobodka co ? A ty mě ? Napiš mi to pls čau ... .

2 Petra adminka Petra adminka | 30. října 2008 v 16:59 | Reagovat

Znám tě moc dobře Vajsarko !!!

3 Veverák Veverák | 2. listopadu 2008 v 21:43 | Reagovat

Nejsu nějaká Vajsarka ani jí neznám ja su jen Veverák

4 Petra adminka Petra adminka | 3. listopadu 2008 v 14:06 | Reagovat

Aha Radko Vajsarová!!!!

5 Petra adminka Petra adminka | 3. listopadu 2008 v 14:06 | Reagovat

Nehraj su na nějakého moravaka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama