Zlozvyky koní

1. září 2008 v 16:08 |  Psychologie koní

Většina zlozvyků u koní pramení z nudy. Kůň stojící celý den ve stáji má nedostatek pohybu a je mu věnováno málo pozornosti. Nahromaděná energie může vyústit v různé nepříjemné návykové chování. Stájové zlozvyky jsou pro jiné koně ve stáji "nakažlivé". Při případném prodeji by měl prodávající na tuto vadu upozornit. Pokud to opomene, může být koupě koně prohlášena za neplatnou.

Kousání při dotahování podbřišníku
Právě dotahujete podbřišník u sedla a váš kůň se začne šklebit a všemožně se vás snaží kousnout. Čím víc dotahujete tím je to horší.
Příčina je: 1.v hrubém dotahování podbřišníku a ne postupně 2.nebo měl koník na břiše v minulosti odřeninu nebo otlak a jezdec nenechal rány zahojit a dotahováním podbřišníků způsoboval koni bolest

Nafukování
Koník se při dotahování nafoukne tak,že nemůžete podbřišník zapnout a sfoukne se až když na něj vylezete a udělaáte prá kroků. Pak ho můžete dotáhnout.
Příčina je: Opět v přílišném dotahování v minulosti

Kousání do nohou jezdce
Když na koně nasednete tak se vás snaží kousnout do nohy.
Příčina je: Překroucený podbřišník,shrnutá podložka nebo nadměrné používání ostruh.

Pulování
Naklušete nebo nacváláte a kůň se utrhne jako lavina a běží tryskem a nedá se zastavit.
Příčina: Často se to stává při zpáteční cestě nebo po něm předešlý jezdec vyžadoval často rychlý cval,trysk.

Nadměrné zvedání hlavy
Příčina: Koník je citlivý v hubě a jezdec používá příliš ostré udidlo! Tento problém se nevyřeší pomocnými otěžemi aj. pomůckami, ale trpělivostí. Nejdříve se poraďte s odborníkem jaké udidlo máte používat a pak už musíte čekat až se koník uklidní.

Závislost na koních
Koník se odmítá vzdálit od ostatních koní, pouze s jiným koněm. Následkem silného stádového pudu je někdy to, že kůň přehnaně tíhne k jiným koním a nechce od nich dobrovolně odejít. Pravděpodobně to pramení z nechuti koně být sám. Od přírody je to koneckonců zvíře sociální, které se cítí lépe ve sádě.
Příčina: V nedostatečném výcviku,jeho bývalý jezdec jezdil pouze v doprovodu jiných koní.

Protahování otěží
Nejprve lehké trhnutí hlavy, později kůň nesnese kontakt ruka-otěž-udidlo a reaguje stále prudčeji.
Příčina: Takový kůň nemůže být prezentován jako přiježděný, jeho výcvik byl nedostatečný!

Uskakování
Kůň z ničeho nic uskočí do strany a vy sedíte na zemi a koukáte co se to děje.Koník je chytrý a ví kdy se vás má zbavit - když se zrovna plně nevěnujete koni,ale koukáte po krajině.
Příčina: Někdy v minulosti se mu to povedlo a chytrý koník si to zapamatoval


Okusování předmětů (většinou doprovázeno hltáním vzduchu) - klkání
Kůň se řezáky zakousne do čehokoli a v mnoha případech při tom polkne vzduch. Proti tomuto zlozvyku existují nákrční řemeny, které mohou klkání znemožnit, pokud se však používají okamžitě v raném stádiu. Tyto řemeny mají zvlášť utvořené místo pro jícen a průdušnice, a mohou se proto utáhnout tak těsně okolo koňského krku, že kůň nemůže dát hlavu do polohy, která umožňuje klkání. Klkání vzduchu zhoršuje trávení a může způsobit plynovou koliku. Klkání můžeme částečně předejít tím, že na dveře a jiná místa, kam se kůň může zakousnout, dáme kovový plát, nebo dřevěné části potřeme hojně speciálním nátěrem, který koně odpuzuje. Nejlepší řešení je však dopřát koni dostatek rozptýlení a pohybu na čerstvém vzduchu.

Tkalcování
Tkalcování se projevuje tak, že kůň neustále přenáší svou váhu z jedné přední nohy na druhou zvláštním kývavým pohybem. Krk a hlava koně se současně kývají ze strany na stranu a přední nohy jsou rozkročené. Následkem je zbytečné opotřebovávání nohou a kopyt. Proti tomuto zlozvyku dáváme na dveře boxu speciální mříž, která má uprostřed vykrojený prostor pro hlavu koně. Tento prostor je však dostatečně úzký, aby kůň nemohl kývat hlavou sem a tam.

Kopání a hrabání kopyty

Mezi stájové zlozvyky můžeme zařadit také kopání do stěn a dveří a hrabání kopyty o podlahu. Je to nepříjemný zlozvyk, kterým se ničí box a při kterém se kůň může navíc zranit.


Kousání a trhání přikrývek
Mezi koňmi nacházíme také vytrvalé kousače dek a pokrývek. Proti kousání existují poloviční náhubky, které se připevňují k ohlávce a tak koni znemožňují zakousnout se do vlastní pokrývky.

Kousání a kopání
Někteří koně koušou a kopou, pokud je jim něco nevhod. Ve většině případů je to následek špatné výchovy.


Lekavost
Lekavý kůň reaguje na sebemenší podnět ve svém okolí úskokem či útěkem. Spatří-li jakýkoli pohyb, může se najednou splašit.


Hrabání předními kopyty
Hrabání předními kopyty je známkou netrpělivosti.


Odmítání poslušnosti
Kůň odmítá poslušnost při práci a dává to najevo vzpínáním či vyhazováním.


Vzpínání
Při vzpínání se kůň postaví na zadní nohy a obě přední zdvihne do vzduchu. Toto chování může poukazovat na agresi nebo strach koně. Pokud jezdec zamezí plašícímu se koni pohyb vpřed, může se kůň začít vzpínat. Na koních, kteří se často vzpínají, můžeme jezdit s martingalem. Martingal nám umožní koně lépe ovládat. Vzpínání však není vždy následkem strachu. Může to být také známka přemíry energie a radosti ze života.

Vyhazování
Při vyhazování kůň napne hřbet do oblouku a skáče střídavě předníma a zadníma nohama do vzduchu. Říkáme také, že kůň kozluje. Koně, kteří stojí dlouhou dobu ve stáji, někdy tímto způsobem ventilují přebytečnou energii, přičemž předvádí vskutku akrobatické a legrační poskoky. Vyhazování pod sedlem je často důsledkem protestu a odmítnutí poslušnosti. Vyhazováním se může kůň snažit zbavit se svého jezdce.


Poplašení a následné utíkání
Noční můra každého jezdce: kůň, který se splaší během vyjížďky do terénu. Kůň začne náhle splašeně utíkat, nereaguje na žádné pomůcky svého jezdce a běží hlava nehlava co nejrychleji může. Klid a rozvaha jezdce jsou nyní na místě. Nejdůležitější je nezpanikařit a dostat koně co nejrychleji zpět pod kontrolu, než vzniknou nebezpečné situace. Pokud se kůň často plaší, používáme martingal nebo ostřejší udidlo.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jindřiška Jindřiška | 15. září 2008 v 16:46 | Reagovat

Dobrý peto opravdu užasný blog podívej se na můj www.dedysty.blog.cz

2 Petra adminka Petra adminka | 16. září 2008 v 20:01 | Reagovat

Děkuji ti ty máš taky velice moc pěkný blog tak se všichni podívejte

3 lol :) lol :) | 1. dubna 2012 v 14:24 | Reagovat

Máš moc pěkný blog. Potřebaovala bych poradit. Můj koník má zvyk. Který bych chtěla odstranit...Jedeme na vyjížďku a on se najednou otočí a běží domů ... občas ho otočím zpátky ale potom to na mě zkouší znova a znova ... je to nejspíš nedostatkem repektu ,  ale jak mám získat repekt zpátky? ... děkuji za odpověd :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama