Styl western 2

17. srpna 2008 v 13:20 |  Jezdecké styly

Reining

Reiningové úlohy mají odstupňovanou obtížnost: začínající, lehký a těžký reinIng. Všechny úlohy v podstatě zahrnují stejné prvky: kruhy (hodnotí se dobře patrný rozdíl mezi velikostí a rychlostí projížděných kruhů a jejich pravidelnost), přeskok - změna cvalové nohy (u lehkého reiningu s přechodem do klusu, u těžkého reiningu letmý přeskok), sliding stop (zastavení ze cvalu, při němž kůň podsadí zadní nohy, sníží záď a sklouzne zadkem do zastavení, zatímco přední nohy doklusávají), spin (obrat či několik obratů o 360° kolem vnitřní zadní nohy), roll back (obrat o 180° kolem zádi, jenž následuje okamžitě po zastavení), couvání (rovné, plynulé, ochotné a na předepsanou vzdálenost).

Při hodnocení reiningu je základem 70 bodů, k nimž se přičítají body za dobré provedení nebo se za provedení chybné odčítají.

Western pleasure

Tato disciplína je v kvalitním provedení dost náročná. Dvojice postupně absolvuje po obvodu kolbiště všechny tři chody: krok, klus a cval oběma směry podle pokynů rozhodčího. Klus a cval jsou proti klasickému anglickému ježdění velmi pomalé, ale toto zpomalení musí vycházet ze správného podsazení zadních nohou. Otěže jsou volné a přilnutí téměř neznatelné, nadměrné používání otěží je penalizováno. Dvojice musí působit dojmem naprosté uvolněnosti a pohody. Rozhodčí hodnotí reakce koně na pobídky, čistotu chodů, výraz koně, nesení krku a hlavy atd. a stanovuje pořadí dle vlastního uvážení, soutěž se tedy neboduje. Rozhodčí mimo to může od soutěžících vyžadovat pro přesné stanovení pořadí přídavné úlohy (prodloužený klus, couvání apod.)

Trail

Simuluje překonávání překážek, s nimiž se kůň setkává při práci na ranči. Dráhu trailu určuje rozhodčí. Plánek zahrnující překážky, způsob jejich překonání a chody musí dát k dispozici alespoň 1 hodinu před zahájením soutěže.

Trail tvoří celkem 6 překážek, z nichž 3 jsou povinné (průchod brankou, překonání řady kavalet, couvání) a volitelné (např. vodní příkop, přenášení předmětu, chůze přes houpačku, ustupování na holeň nad kavaletou atd.)
Nejlépe jsou hodnoceni koně, kteří si překonání překážky řeší sami, bez nebo jen s minimálními pobídkami jezdce.

Halter

Předvádění koní na ohlávce. Posuzuje se především exteriér koně s přihlédnutím na chovatelské hledisko u jednotlivých plemen westernových koní. U nás se zatím tato soutěž nevypisuje. Na našich kolbištích ji nalezneme v trochu jiné podobě jako showmanship at halter. Jde o soutěž pro děti a mládež, při níž je hodnocen vodič a jeho schopnosti koně zvládnout a spárvně předvést.

Cutting

Nejvíce připomíná práci honáků na ranči. Důležitou rekvizitou této soutěže je stádo dobytka, z něhož musí kůň oddělit jeden kus a zabránit mu v návratu ke stádu. Kůň je tady skutečně tím důležitějším v páru, protože veškerou práci dělá sám, jezdec je za výraznější pobídky penalizován. Časový limit je 2,5 minuty.

Barrel racing

Je to rychlostní disciplína. Vítězem se stává ten, kdo v nejkratším čase projede vymezenou dráhu. Ta je určena třemi barely umístěnými v rozích rovnostranného trojúhleníku. Jezdec s koněm musí každý barel objet a uzavřít kolem kruh, přičemž nesmí barel porazit.
Sražení znamená penalizaci 5 trestných vteřin. Barrel racing je zároveň rodeovou disciplínou.

Pole bending

Druhá z rychlostních disciplín, technicky náročnější. Její dráhu tvoří šest tyčí. Dvojice po projetí startovní čáry cválá k poslední z nich, objede ji a potom projede mezi tyčemi tam a zpět jako ve slalomu. Po objetí poslední tyče se vrací přímo do cíle. Každé poražení tyče je penalizováno pěti trestnými vteřinami.
Pole bending je zároveň i rodeovou disciplínou

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama