Slovenský teplokrevník

27. srpna 2008 v 10:05 |  Plemena koní

Slovenský teplokrevník

Vývoj
Vývoj slovenského teplokrevníka probíhal ve stejných historických podmínkách, jako tomu bylo v případěčeského teplokrevníka. Rozhodující podíl na vzniku tohoto plemene měli kromě hřebců kmene Furioso a Przedswit především jedinci kmene Nonius. Vzhleden k různorodému materiálu matek, které byly těmito hřebci zapouštěny, vznikly 3 typy Nonia - malý Nonius (do 165 cm kohoutkové výšky) pocházel z matek s krví arabskou, lipickou a sedmihradskou, velký Nonius (nad 165 cm) pocházel z klisen anglického plnokrevníka a s krví starošpanělskou. Třetím typem byl Menesbirtok Nonius (podle hospodářského dvora, kde vznikl), který pocházel z matek kladrubských a starošpanělských. Dnes je Nonius chován na Slovensku v jednotném, mohutném, kostnatém typu s všestrannou užitkovostí.


Od této populace je třeba významově oddělit slovenského teplokrevníka chovaného v České republice. Tento kůň je chován od roku 1995 na základě oprávnění k vedení plemenné knihy, vydaného MZe ČR dne 13. 10. 1995.
Filosofie šlechtění tohoto plemene vychází z perspektivy využití špičkového světového genofondu, kontroly dědičnosti a genetického zisku v každé další generaci a využívání nejnovějších poznatků v oblasti genetiky, šlechtění a reprodukce.

Charakteristika
Chovným cílem je korektní a výkonný jezdecký kůň předurčený svými vlohami pro jezdecký sport. Žádoucí je typ elegantního harmonického jezdeckého koně velkých linií s výraznou ušlechtilostí, korektním a suchým fundamentem a souladnou tělesnou stavbou. Kohoutková výška tříletých koní má dosahovat 160 až 170 cm. Vyžadují se dobré skokové schopnosti, energické, prostorné a elastické chody v taktu. Je žádán kůň snadno jezditelný, všestranně nadaný a pohotový k výkonu, lehce ovladatelný, s dobrým charakterem a klidným vyrovnaným temperamentem, s dobrým zdravím a schopností snášet fyzické i psychické zatížení.

Využití
Slovenský teplokrevník chovaný v České republice je vysoce výkonný sportovní kůň. Protože vysoké požadavky na výkonnost jsou obvykle vázány také na živější temperament a vyšší náročnost na zacházení, je třeba počítat při perspektivě využití těchto koní i s takovými vlastnostmi. Z toho důvodu je slovenský teplokrevník chovaný v České republice obvykle nevhodný do zápřahu a při využití pro rekreační nebo turistické ježdění má obvykle vyšší nároky na kvalitu jezdce.

Základní informace

Výška: 160 - 170 cm

Povaha: Klidný a vyrovnaný,lehce jezditelný a všestranně nadaný

Využití: Slovenský teplokrevník je velice výkonný sportovní kůň nevhodný do zápřahu.Vhodný pro turistické či rekreační ježdění.

Pozn.: Obvykle má vyšší nároky na kvalitu a zkušenost jezdce.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cherry Cherry | E-mail | 27. srpna 2008 v 13:50 | Reagovat

Koukám kluk co ?

2 Petra adminka Petra adminka | 27. srpna 2008 v 16:31 | Reagovat

Hahaha

3 Cherry Cherry | E-mail | 28. srpna 2008 v 23:01 | Reagovat

Čemu se směješ :-) ????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama