Březost porod a vše kolem 2

20. srpna 2008 v 20:07 |  Březost a porod

Ochroma

oteče-li sajícímu hříběti kloub, je malátné a má vysokou teplotu, je to příznak této nebezpečné nemoci. Proto hříbata chráníme preventivním očkováním.


Překlubování

u hříbat můžeme zjistit tzv. překlubní postoj, kdy spěnka nesměřuje šikmo dopředu a dolů, ale kolmo k zemi nebo dokonce šikmo dozadu. Je to následkem překlubního kopyta, jehož patky jsou nápadně vysoké.

při zjištění je nutné ihned sjednat nápravu. Je potřeba seříznout co nejvíce rohovinu patkové části, takže kopýtko nabude normálního tvaru. Tuto nápravu však přenecháme zkušenému podkováři.


Přestavěné hříbě

tato přestavěnost trvá po určitou dobu vývoje a postupem času se vyrovná. Jedná se o to, že hříbata jsou v kohoutku nižší než v kříži (v zádi).

zmizí to ve stáří asi 1 roku a hůlková míra kohoutku i zádě bude stejná. Při ukončení růstu bývá výška v kohoutku vyšší o 1-2 cm. Jsou však případy, kdy kůň zůstane přestavěný i v dospělosti.

HŘÍBATA DO ODSTAVU


Péče a ochočování
Do 2 hodin po narození hříbě vstane a jde se napít mleziva, které potřebuje pro odchod střevní smolky. Mlezivo klisna produkuje 3 - 5 dní po ohřebení a po tomto období se mléko upraví na stálou normu.
Do 24 hodin musíme hříbě naočkovat proti tetanu a ochromě.
Je-li pěkné počasí, můžeme čtvrtý nebo pátý
den po narození pustit klisnu s hříbětem do výběhu, neboť pohyb na čerstvém vzduchu a sluneční paprsky mají příznivý vliv na látkový metabolismus, vývin kostry a svalstva a na činnost srdce a plic. Také v této době můžeme pomalu začít s ochočováním. Nejlépe je ochočovat ve stáji za přítomnosti klisny, aby hříbě bylo klidné a cítilo se v bezpečí. Navykáme ho na doteky a hlazení člověkem.


Během svého růstu hříbě potřebuje dostatek odpočinkuZhruba od 4. týdnů můžeme učit hříbě zvedat nohy, vyškrabovat kopýtka a mírně na ně klepat, čímž hříbě připravujeme na úpravu kopyt a podkování. Poprvé hříběti ošetříme kopyta po 3 měsících a potom následně každé 2 měsíce. Také ho učíme zvykat si na ohlávku a čištění.
Ve stáří třech nebo čtyř měsíců můžeme hříbě učit nastupovat do přepravního boxu. Samozřejmě také ve společnosti klisny.

Máme-li hřebečka, se kterým nepočítáme do chovu a chceme ho vykastrovat, pak je to dobré provést ještě před odstavem. Později je to sice také možné, ale čím starší hřebeček bude, tím bude samozřejmě kastrace obtížnější. Před kastrací musíme povést odčervení.
A stejně jako kastrování, také značení hříbat (což jsou výžehy) provádíme zhruba u půlročních hříbat.


Krmení hříbat
V prvních dnech hříbě saje až 30x za den. Po měsíci už asi jen 8x denně a poté se interval prodlužuje na 2 - 2,5 hod. Pokud je klisna v práci, musíme provádět krátké přestávky, aby se hříbě mohlo napít.
Asi za čtrnáct dní začne hříbě projevovat zájem o pevnou potravu (tj. seno, oves), ale mléko saje zhruba až do 4 měsíců.
Ve 3 týdnech začínáme hříbě přikrmovat kvalitním drceným ovsem (je lépe stravitelný), senem (nejlépe lučním, neboť je nejhodnotnější), podáváme mu rybí tuk na podporu vývoje kostry a můžeme mu dát i vařené lněné semínko a další. Jen kromě okopanin, kterými krmíme až po odstavu.
Mladým hřebečkům podáváme syrové vejce.

Dále pak přikrmujeme:

koncem 2. měsíce

1 kg sena + 1 kg ovsa

ve 3 měsících

2 kg sena + 1 kg ovsa

mezi 4. - 5. měsícem

3 kg sena + 2 kg ovsa


Pastevní porost je hříbě schopno spásat spolu s matkou zhruba od 2. měsíců.


Odstav

hříbata se odstavují mezi 4. - 6. měsícem

odstav musí proběhnout pozvolna, aby nebyl velkým stresem pro hříbě, ale ani pro matku. Hříbě na odstav připravujeme postupným oddělováním od matky, kdy klisnu odvádíme např. do výcviku a hříbě ponecháme v boxu, kam mu dáme dostatek potravy. Úplné odstavení by mělo nastat asi po čtyřech týdnech této přípravy. Zhruba po týdnu po odstavu můžeme hříbě pustit do výběhu, ale během této doby by nemělo matku slyšet ani vidět.

hříbata umísťujeme skupinově do volných stájí, které se ale nesmějí přeplňovat

plnokrevná hříbata nebo i ročci jsou ustájeni buď ve dvouboxech nebo v jednotlivých boxech v řadové stáji.

• počátek porodu - hlava hříběte


• první kontakt ještě mokrého hříběte


• poprvé na nohou

• poprvé venku

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 legalizaceslova legalizaceslova | 10. prosince 2012 v 21:02 | Reagovat

V kterém měsíci se rodí nejvíce hříbat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama